Home Kontakty Tisk
 
  Brána Trojzemí Hrádek nad Nisou
 
Hrádek nad Nisou
x

Filmový festival Jeden svět opět v Hrádku nad Nisou

datum zveřejnění: 11.3.2014

 

Festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět má v Hrádku pevné místo v jarním kalendáři. Letos nabídne osm filmů, polovinu z českých a druhou polovinu zahraničních. Filmy spojuje motto Práce dělá člověka.

 

Ke třem filmům jsme pozvali také hosty, kteří k tématu mají co říci. Můžete Při diskuzi po skončení filmu tak můžete svůj prožitek ještě umocnit.
Festival zahájíme v úterý 18. 3. filmem Všechno je možné. Hostem a debatérem bude cestovatel Tomáš Schreier, Pár hodin po skončení debaty opět odjíždí do světa…
Mise českých vojáků v Afghánistánu je přitažlivé téma, zvláště když některé z nich, kteří pracují na grabštejnské posádce, můžeme znát osobně. Na podzim loňského roku proběhla v Bráně Trojzemí beseda se dvěma z nich, nyní máte možnost toto setkání prožít znovu. Debata s desátníkem R. Bartončíkem proběhne po filmu Incoming!.
Třetím hostem bude učitelka a zástupkyně ředitelky ze školy T. G. Masaryka. Debatovat s ní budeme po filmu s Nálepkou ADHD. Očekávám, že shlédnutí tohoto filmu bude zajímavé pro mnohé rodiče.
Světovou premiéru bude mít v rámci festivalu film Počátky, sledující dvě dívky z výchovného ústavu, které se mají postavit na vlastní nohy. Z programu ještě vybereme film Show!, který obdržel cenu kritiky za rok 2013. Co obnáší dosažení úspěchu v českém šoubyznysu, zvláště v případě, kdy kariéru budují náctiletí?

Pozor, v programu došlo ke změnám!


Všechno je možné (Everything Is Possible)
úterý 18. března od 17.00

Polský dokument, 54 minut. Terese je sice už osmdesát let, ale i přes svůj seniorský věk projíždí s batohem na zádech celý svět. Razí přitom heslo, že všechno je možné, třeba i najít novou lásku. Vitální Polka, povoláním výtvarnice, se oddala cestovatelské vášni teprve nedávno. Co ji k tomu přimělo? Jak její počínání vnímá manžel Jan, který zůstává při jejích toulkách po světě doma? Režisérka Lidia Duda citlivým způsobem portrétuje inspirativní osobnost Teresy, která zůstává i ve stáří velmi aktivní. Za svůj předchozí snímek Zapletení si filmařka odnesla Cenu za režii na festivalu Jeden svět 2013. Vstupné 50 Kč.
Po filmu proběhne debata s cestovatelem Tomášem Schreirem.

Prales tančících duchů (Forest of The Dancing Spirits)
úterý 18. března od 19.30

Kanadský dokument, 104 minut. Snímek zachycuje fascinující život lovecko-sběračského kmene Pygmejů v civilizací dosud nedotčených pralesů afrického Konga. Ten se stejně jako před staletími řídí magickými rituály, mýty a tradicemi. Na pozadí osobního příběhu manželů Akayi a Kengoleho, jejichž největší touhou je mít vlastní děti, je vykreslena harmonie soužití lidí s pralesem, jež je zdrojem všeho života i smrti. Soužití, které kvůli plánům státní lesnické společnosti však zřejmě nebude mít dlouhého trvání.
Vstupné 50 Kč.

Incoming!
středa 19. března od 17.00

Český dokument, 69 minut. Pět let působil český Provinční rekonstrukční tým v rámci vládou organizované mise v afghánském Lógaru, kde se podílel na více než dvou stech projektech. Režisér Radim Špaček se vydal zmapovat jeho práci a každodenní zkušenosti lidí z týmu, pro něž se stal Afghánistán na čas domovem. Přijeli pomáhat do válkou zničené země, zároveň ale celou dobu museli překonávat neviditelné kulturní bariéry. Film reflektuje střet euroatlantické civilizace s tradiční afghánskou společností a nastoluje podnětné otázky k diskuzi o rozvojové pomoci. Vstupné 50 Kč.
Po filmu proběhne debata s desátníkem R. Bartončíkem, přímým účastníkem české mise v Afghánistánu.

S nálepkou ADHD
středa 19. března od 19.30

Dánský dokument, 88 minut. Neurovývojová porucha známá jako ADHD čili porucha pozornosti s hyperaktivitou postihuje ve školním věku zhruba 3–7 % dětí a u přibližně poloviny z nich pak přetrvává do dospělosti. Lékaři často těmto dětem předepisují léky. Jedna dánská škola má ale úplně odlišný přístup – alternativní program, zaměřený na individuální potřeby jednotlivých dětí. Křehký portrét zachycuje, jak se třem dětem díky této metodice daří postupně ovládnout své pocity i chování. Vstupné 50 Kč.
Po filmu proběhne debata s učitelkou Mgr. Hanou Prchlíkovou.

Počátky
čtvrtek 20. března od 17.00

Dokument ČR, 60 minut. Dvojčata Pavla a Denisa a o několik měsíců starší Adéla dosáhly dospělosti ve výchovném ústavu v Počátkách. Čeká je cesta do samostatného života, na niž se vydávají vybaveny výučním listem a směsí radostného očekávání a obav. Aby přechod nebyl tak tvrdý, začínají v Domě na půli cesty. Jejich startovní pozice je řadí do role outsiderů bez podpory rodiny, z níž není snadné se vymanit. Přesto se o to pokusí, každá svým způsobem a každá také s jiným výsledkem.  Jeden svět 2014 uvádí film ve světové premiéře.
Vstupné 50 Kč.

Projekt Příroda (Project Wild Thing)
čtvrtek 20. března od 19.30

UK, 78 minut. Britský filmař David Bond se nedokáže smířit s tím, že jeho děti milují televizi a tablety více než venkovní hry, štítí se bláta a bojí se lézt po stromech. Rozhodne se proto změnit zažité stereotypy u dětí i rodičů pomocí reklamní kampaně. Jmenuje se marketingovým ředitelem projektu Příroda a přizve na pomoc světové experty z oboru PR, reklamy a tým kreativců. Nemá sice vysoký rozpočet, zato ušlechtilý záměr – dostat děti ven.
Vstupné 50 Kč.

Show!
pátek 21. března od 17.00

Český dokument, 67 minut. Angee, Tereza, Nikola, Michaela a Vendy jsou členky dívčí popové skupiny 5Angels. Jejich manažer, a zároveň otec jedné z nich, je odhodlaný své svěřenkyně vynést do nejvyšších pater českého šoubyznysu a ovládnout trh s dětskou populární hudbou. Nastupuje tak tvrdý dril – dívky, kterým je mezi 11 a 14 lety, posilují bříška, trénují úsměv do kamery a fotí se s ikonou českého popu, Michalem Davidem. Absolventský film režiséra Bohdana Bláhovce nabízí unikátní pohled do života teenagerské kapely i jejího temnějšího zákulisí. Ukazuje, že 5Angels zdaleka nejsou splněným snem náctiletých zpěvaček, ale spíš produktem promyšleného byznys plánu jejich manažera. Po čem ve skutečnosti touží samy dívky? A co na jejich předčasnou kariéru říkají rodiče? Snímek získal Cenu české filmové kritiky za nejlepší dokumentární film v roce 2013.
Vstupné 50 Kč.

Dál nic
pátek 21. března od 19.30

Český dokument, 75 minut. Ani po sedmi letech se stavařům nedaří uvést do provozu pár zbývajících kilometrů dálnice D8 vedoucí do Německa chráněnou oblastí Českého středohoří. Dokončení stavby blokuje série žalob občanského sdružení Děti Země, které upozorňuje na nezákonný průběh celého projektu. Místní lidé ale vnímají situaci odlišně. Kvůli nedostavěným úsekům jim pod okny denně proudí nekonečné množství aut a kamionů a oni by se rádi dočkali klidu. Film je rámován působivými obrazy krajiny Českého středohoří.
Vstupné 50 Kč.

 

 
           © 2009-2019 Brána Trojzemí