Home Kontakty Tisk
 
  Brána Trojzemí Hrádek nad Nisou
 
Hrádek nad Nisou
x

První etapa obnovy Koníka se blíží ke konci

Dům, na Žitavské ulici, kterému nikdo neřekne jinak než Koník, podle jména jeho posledního majitele, léta chátral. V roce 2008 jej v dražbě koupilo město Hrádek nad Nisou. V loňském roce se podařilo získat dotaci na 1. etapu obnovy domu, která bude letos na podzim dokončena.

 

Po prvních krocích rekonstrukce to vypadalo tak, že z domu moc nezbyde. Zdivo, nesoucí patro, bylo vybouráno. Roubené přízemí bylo postupně celé rozebráno a patro v těch dnech neslo jen několik podpěr. Poškozené trámy roubeného přízemí byly vyměněny za nové, části, které bylo možné použít, byly vráceny. Po rekonstrukci roubení v části přízemí pokračovala rekonstrukce domu obnovou podstávky, která nese první patro a krov. V současnosti se dokončuje hrázděné zdivo ve zbývající části přízemí a střešní krytina.
V druhé etapě, která se připravuje, budou řešeny rozvody sítí uvnitř domu, rekonstrukce druhého patra a obou štítů.
Za zmínku stojí, že všechny práce jsou prováděny tak, aby se „Koník“ stal ukázkovým podstávkovým domem. Během rekonstrukce vyšlo najevo, že dům byl postaven v roce 1812 ze dřeva káceného v roce 1811. Objeveny byly také nové detaily: zbytky černé kuchyně, nika na křesadlo, malované motivy pod stropy a kolem oken, letopočet 1812 na jednom ze stropních trámů. Záměrem rekonstrukce je zachovat co nejvíce konstrukčních prvků, ale i detailů a využít tradiční postupy, osvědčené na stavbách našich předků.
Podstávkové domy s roubeným přízemím a hrázděným patrem jsou typické pro naši oblast. Koník měl navíc hrázděnou i část přízemí. Velký počet obdobných domů se stavěl právě na počátku předminulého století. Koník, který je v majetku města, se po dokončení rekonstrukce stane vzorovým domem, který bude sloužit jako inspirace pro majitele podobných staveb. Na Žitavské ulici se zachraňuje část kulturního dědictví po našich předcích.
Po dokončení 1. etapy rekonstrukce bude v objektu přístupné přízemí, které bude sloužit pro expozici o podstávkových domech na Hrádecku. Počítá se také s poradnou pro veřejnost, která bude věnována problematice rekonstrukce podstávkových domů. Veřejnosti budou určeny workshopy zaměřené na tradiční řemesla.

 

 
           © 2009-2019 Brána Trojzemí