Home Kontakty Tisk
 
  Brána Trojzemí Hrádek nad Nisou
 
Hrádek nad Nisou
x

Koník ožil

Na konci listopadu se veřejnost mohla poprvé podívat do rekonstruovaného přízemí podstávkového domu na rohu Žitavské a Nádražní ulice, který dostal jméno Koník. Důvod pojmenování je prostý – jmenoval se tak jeho poslední majitel. Ve světnici se topilo v krbových kamnech a v příjemně nasvíceném prostředí mluvil Mgr. Ivan Peřina z Národního památkového ústavu o podstávkových domech v Trojzemí a o detailech rekonstrukce Koníka.

 

Letos se podařilo opravit krov a položit novou střešní krytinu, v přízemí obnovit podstávkovou konstrukci, která nese hrázděné patro, roubenou světnici a dvě komory z hrázděného zdiva. Z nejhoršího tak byl zachráněn dům z roku 1812 – tedy z období, kdy podobných domů vznikaly stovky. Do současnosti se jich ale dochovala jen malá část a i ta je často poškozena necitlivými opravami.
Během první adventní soboty se v Koníkovi vyráběly adventní věnce a v neděli 14. prosince můžete přijít v době od 13 do 18 h vyrábět ozdoby z kukuřičného šustí. Oba workshopy vede Společnost pro Lužické hory. Opět bude zatopeno v kamnech a v roubené světnici jistě zavládne příjemná předvánoční atmosféra.
Další workshop se připravuje na leden. Zároveň otevřeme poradnu pro majitele podstávkových domů, kde se budou moci zájemci zdarma informovat o tom, jak přistupovat k opravě podobných domů.

 

 
           © 2009-2019 Brána Trojzemí