Home Kontakty Tisk
 
  Brána Trojzemí Hrádek nad Nisou
 
Hrádek nad Nisou
x

Představení vampýra Tobiáše veřejnosti se blíží

datum zveřejnění: 5.12.2011 zdroj: Vít Štrupl

 

Po několika menších výstavách, které už proběhly ve výstavních prostorách Brány Trojzemí, se na leden chystá výstava, na které budou pro širokou veřejnost poprvé vystaveny ostatky vampýra Tobiáše, nalezené na jaře loňského roku v Kostelní ulici. Protože jde o unikátní objev, podpořený rozsáhlým výzkumem, stane se centrem výstavy nazvané Vampýr Tobiáš – putování prostorem a časem.

 

V průběhu října a listopadu bylo ve výstavních prostorách instalováno vybavení potřebné pro pořádání výstav. V místnostech ve druhém patře nejstarší části domu jsou připraveny vitríny vyvinuté speciálně pro hrádecké výstavní centrum, které maximálně využívají relativně malých prostor. Další výstavní vitríny jsou snadno demontovatelné, celoskleněné a odpovídající standardům muzeí. Budou využívány podle potřeby v dalších prostorách výstavního centra.
Expozice ostatků vampýra Tobiáše bude umístěna ve sklepě. Zde byly instalovány dvě speciální vitríny – obě prachotěsné a plynotěsné, klimatizované a s temperační jednotkou, aby byly pro cenné exponáty připraveny ideální podmínky. V jedné budou vystaveny vampýrovy ostatky, ve druhé nálezy z hrobů v Kostelní ulici.
Chystaná výstava bude věnována době, ve které Tobiáš žil. Většina exponátů bude přibližovat všední život, řemesla a cestování v době od 12. do 14. století. Uplatnění najdou nálezy z Hrádku nad Nisou a expozici doplní exponáty zapůjčené z dalších muzeí v Trojzemí. Část výstavy bude věnována osvětlení vampýrismu a vztahu člověka k víře a pověrám.
Vybavení prostor výstavního centra bylo pořízeno z prostředků projektu Vzpomínka na společnou budoucnost – Koordinační a výstavní centrum oblasti muzeí Trojzemí CZ–D–PL. Z projektu je realizována i připravovaná výstava. Projekt, realizovaný společně městem Hrádek nad Nisou a městem Žitava, resp. Městskými muzei Zittau, končí v lednu roku 2012. Podpořen je z Programu na podporu přeshraniční spolupráce 2007 - 2013 mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko.

 

 
           © 2009-2018 Brána Trojzemí